sibirya kurdu yavru
Evcil hayvan herkesin bakması, beslemesi gereken ve zamanınızı eğlenceli geçirmenizi sağlayacak bir aktivitedir. Özellikle çocukların ufak yaşta kaplumbağa, kuş, kedi, köpek merakları çok güzel bir şeydir. Fakat bunların bakımları için öncelikle ailenin alabileceği sorumlulukların farkında olması gerekir. 

Birçok insan büyük heveslerle evcil hayvan alıp çoğunun bilinçsiz bakımı, ilgilenmemesi bu hayvanların ölümüne yol açıyor.

Bakımı kolay olan hayvanların yanı sıra sevimli ve sadık oldukları için pek çok tercih edilen diğer bir türde köpeklerdir. Köpeklerin çeşitlerine göre yaşadıkları yerler çok önemlidir. Örneğin bir Sibirya Kurdu'nu çok sıcak yerlerde bakmak hayvan için zulme yol açar. İsminden de anlayacağınız üzere bu hayvanların yaşam alanı soğuk yerlerdir.

Ev içerisinde en ideal beslenecek köpek hangisidir? Köpeklere nasıl bakım yapılır?

Bu soruların cevabı birazda sizin tercihinize ve ilgilenebileceğiniz duruma bağlıdır. Öncelikle ev içerisinde bakımı oldukça zor olduğu için bahçeli bir eviniz olmasını tercih ediyoruz. Çünkü ev içerisinde oldukça tüylü olan bu hayvanların tüyleri sizi rahatsız edebilir. Bunlara ek olarak köpeğimizin tuvalet eğitimi olsa bile her gün dışarıya çıkaramayacağınızı varsayarsak bahçeli bir ev mantıklı bir seçim olacaktır. Birde köpeğimizin havlayıp rahatsız etme problemini atlamayalım. Peki bahçeli evim yok, ben köpek besleyemeyecek miyim? Elbette hayır. Sizde evinize göre köpek seçimi yapacaksınız. Daha çok tüysüz köpekleri tercih edip, köpeğinize tuvalet eğitimi sağlayacaksınız ve her gün dışarıya mutlaka çıkaracaksınız.

Bunlar işin basit kısmıydı.  Şimdi gelelim maddi açıdan giderlerimize.
Köpeklerimizin aylık, 3 aylık ve yıllık aşıları bulunmaktadır. Üstelik bulunduğunuz çevreye göre de farklı aşılar çıkabilir. Bunlardan farklı olarak köpeğimizin tasmaları normal ve pire tasması olmak üzere 2 çeşit alıyoruz. Ek olarak ufaklıktan başlayan genel eğitimine gönderiyoruz. Köpeğiniz 2-4 hafta sizden uzakta kalmak durumunda.

En önemli bakımlarını atlattıktan sonra birde köpeğinizin kişisel ihtiyaçlarına bakalım.
Köpeğinizin ağzı kokmaması için bir diş fırçası, çocuk diş macunu almanız gerekir ve bunun temizliğini haftada bir yapmalısınız. Veterinerinize gittiğinizde ödül bisküvisi alarak bazı durumlarda onu sizde eğitebilirsiniz. Dış görünüşü için tüylerini taramayı unutmayınız, bunun için bir tarak almalısınız. Son olarak köpeğimize her ay mama almak zorundayız.

Bu şartları kabul eden herkes rahatça köpek bakabilir. Ama hangi türler hangi evlerde yaşar?
Hemen tavsiyelerimizi verelim.

Genelde bahçeli evi olan kişiler çoğunlukla Golden - Golden Retriever tercih etmekte olup Husky tercih edende çok görüyoruz.
golden retriever

Evimiz de bahçe bulunmamakta peki biz hangi hayvan türlerine bakalım? Sizlerde ufak boyutlardaki hayvan türlerini tercih etmelisiniz. Örneğin Terrier.

maltese terrier

Daha koruyucu köpekleri tercih etmek isteyen arkadaşlar için Rottweiler, Alman kurdu veya American Dogo'yu önerebiliriz. Tabii bunların bakımı oldukça daha sıkıntılı.:))


Daha yeni Daha eski