osym yeni sınav sistemi
Sürekli gelen yeniliklerle takip edilemeyen sınav sistemi bu senede değişti. Eski ismi Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olan sınavlar yerini Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ve Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ye bıraktı. 2017 Senesinde Açık Uçlu Soru dönemiyle akıllarda merak bırakan sistem tamamen kaldırıldı. Önceden 2 haftada yapılan üniversite sınavı 2018 yılı itibariyle bir hafta sonunda tamamlanacak.

2018 üniversite sınavı başvurusu ne zaman? Başvuruyu nasıl yapıyoruz? Sınav ne zaman? Sınav harcı ne kadar?

Bu cevapları makalemizin devamında bulabilirsiniz.


2018 üniversite sınavı başvuruları 01.03.2018 - 21.03.2018 tarihleri arasında olup Oturum başına ücretler 50 Türk Lirasıdır. Ösym'nin sitesine bilgilerinizle giriş yaparak girmek istediğiniz sınavları seçip onaylamanız gerekmektedir. Daha sonra ödemeyi ister internetten kredi kartı yoluyla isterseniz de belirli bankaların ATM'lerinden yapabilirsiniz.

Başkanlık için erken seçime giden devletin aldığı kararla seçim tarihi 24 Haziran olarak belirlendi. 
Peki YKS sınavı ne oldu? Tarihlerin çakışmasıyla birlikte üniversite sınavı 1 hafta ileriye atıldı ve 30 Haziran - 1 Temmuz olarak belirlendi. Tabi bu olay çalışma zamanı olarak 1 hafta ek süre kazandırsa da seçimden sonraki 1 hafta gündemi ve öğrencileri etkiler mi bilemiyoruz.
Bu durumla birlikte puanların açıklanması, tercih zamanları ve okul kayıtları da aksayacak olup öğrenciler zor durumda kalabilirler.

Sınavın puanlama türü ve üniversitelerin bölüm puanlamaları hakkında herhangi bir bilgi verilmediği için değişiklik olmadığı düşünülüyor.

Sınavımızı geçtik sıra geldi tercih zamanına :)
Pek çok arkadaşımız istediği bölümü, hangi üniversiteye gideceğini bilmiyor. Gerçek şu ki çoğu kişi çevresinden veya aile baskısından istemediği bölümü okuyarak, istemediği meslek sahibi oluyor. İstediğiniz meslekte kabiliyetleriniz ve bilginiz size o işi sevdirir ve bununla birlikte başarıyı da yanında getirir.
Daha yeni Daha eski